Doncaster in Bloom 2017 results

Results of the Doncaster in Bloom 2017 competition

Category 1 - Best garden

Category 1a - Private Residents

  • Winner - Joe McMahon (Gold) 
  • Runner-up - Mike & Hilary Harper (Gold)
  • Third - Tony Meredith (Gold)

Gold Awards - Enid Gilliatt, Mick & Liz Reeve, Betty Fitzpatrick

Silver Gilt Awards - Michael & Sandra Leadenham, Gary Warman, Pheasant Bank Gardeners

Category 1b - St Leger Homes

  • Winner - Jannette & Albert Priest (Gold)
  • Runner-up - Teresa Willis (Silver Gilt)
  • Third - Kathy Wilson (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - Lynn Glover, Sandra James

Silver Awards - Adrian Waddell aka 'Team Adrian' 

Category 1c - Newcomers

  • Winner - Avril Lowery (Gold)
  • Runner-up - Norma Jean Kendall (Silver Gilt)
  • Third - Andrew Marshall (Silver Gilt)

Silver Awards - Gordon Foster, Eric Skelton

 

Category 2 - Best display

Category 2aPrivate Resident

  • Winner - Mick & Hilary Harper (Gold)
  • Runner-up - Tony Meredith (Gold)
  • Third - Mick & Liz Reeve (Gold)

Gold Awards - Joe McMahon, Elizabeth Fitzpatrick

Silver Gilt Awards - Michael & Sandra Leadenham, Enid Gilliatt, Andrew Marshall

Silver Award - Pheasant Bank GardenersOutreach

Category 2b - St Leger Homes

  • Winner - Jannette & Albert Priest (Gold)
  • Runner-up - Kathy Wilson (Silver Gilt)

 

Category 3 - Business Premises 

Category 3a - Businesses in Tourism, Leisure and Hospitality

  • Winner - The Leopard (Gold)

Gold Awards - The Glasshouse, The Horse & Groom, The Wheatley Hotel, Priory Walk

Silver Gilt Awards - The Salutation, The Stag Inn, Sprotbrough Country Club,The White Swan

Silver Awards - Toby Carvery @ Edenthorpe, Toby Carvery Bawtry Road, the Flying Childers, The Counting House, The Campanile Hotel, Doncaster Town Sports Club 

Category 3b - Business

  • Winner - HMP Hatfield (Gold)

Gold Awards - HMP Lindholme, Communication Specialist College

Silver Gilt Awards - Edlington Hill Top Associates

Silver Awards - Pheasant Bank Gardeners

 

Category 4 - Community

Category 4a - Local Group

  • Winner - Warmsworth Community Library (Gold)

Gold Awards - Friends of Sandall Park, Flourish Enterprises, Entour, Communication Specialist College, Edlington Hill Top, The Garden Villagers at Barnby Dun

Silver Gilt Awards - Tickhill in Bloom, Pheasant Bank Gardeners, HM Prison Hatfield, Gordon - Eric - Michael @ Swallowdale

Category 4b - Local TARA's

  • Winner - Woodlands New Estate TARA (Gold)

 

Category 5 - Best wildlife/sustainable garden

  • Winner - Sandringham Primary (Gold)
  • Runner-up - Friends of Sandall Park (Gold)
  • Third - Flourish Enterprises (Gold)

Silver Gilt Awards - Silver Jubilee Allotments, HM Prison Hatfield, HM Prison Lindholme, Andrew Marshall, Our Lady of Perpetual Help School, Woodfield Primary School, Pheasant Bank Gardeners, Edlington Hill Top, Barnby Dun Garden Villagers

 

Category 6 - Schools

  • Winner - Woodfield Primary School (Gold)
  • Runner-up - Pheasant Bank Gardeners (Silver Gilt)
  • Third - Sandringham Primary School (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - Our Lady of Perpetual Help Catholic Primary School, West Road Primary, Edlington Hill Top Centre

 

Category 7 - Unusual container

  • Winner - Woodfield Primary School with 'Bob & Brenda Camp Cook Out'

 

Allotment of the year

Newcomer

  • Winner - Julia & Phil Winterman - Woodfield Road (Silver Gilt)
  • Runner-up - Nigel Wilson - Chestnut Avenue (Silver Gilt)
  • Third - Caroline & James Findlay - Aintree Avenue (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - Paul & Barbara Fletcher, Percy Bingley

Silver Award - Claire Whittaker

Bronze Award - Ricky Easton 

Allotment of the year

  • Winner - Rob Harrison & Nigel Brooke (Gold)
  • Runner-up - Bob Peace - Strawberry Island (Gold)
  • Third - Ian Grey  - Silver Jubilee (Gold)

Gold Awards - David Oxley, Scot Croydon, HM Prison Hatfield

Silver Gilt Awards - Ernie Plastow, Percy Bingley, J Evans, Edlington Hill Top Centre

Silver Awards - Our Lady of Perpetual Help, R Story, L Pintabona, Phillip & Jo Ayre

Last updated: 13 April 2018 13:07:32