Doncaster in Bloom 2016 results

Results of the Doncaster in Bloom 2016 competition

Category 1 - Best garden

Category 1a - Private Residents

  • Winner - Mike & Hilary Harper (Gold)
  • Runner-up - Tony Meredith (Gold)
  • Third - Mick & Liz Reeve (Gold)

Gold Awards - Joe McMahon, Enid Gilliatt, Betty Fitzpatrick

Silver Gilt Awards - Patricia Shaw, Mark - Mark & Adrian, Michael Preston, Ray & Lesley Cullingworth

Category 1b - St Leger Homes

  • Winner - Jannette & Albert Priest (Gold)
  • Runner-up - Ann Milnes (Gold)
  • Third - Keith Jobson (Gold)

Silver Gilt Awards - June Clarkson, Aldo Taylor, Kevin O'Mahoney

Silver Awards - Brian Bradbury, Doug Macintosh, Sandra James, Sandra Charlton

Category 1c - Newcomers

  • Winner - Joe McMahon (Gold)
  • Runner-up - Flourish Enterprises (Silver Gilt)
  • Third - David Pearson (Silver Gilt)

Silver Awards - Pheasant Bank Gardeners, Rebecca Booth

Category 2 - Best display

Category 2aPrivate Resident

  • Winner - Joe McMahon (Gold)
  • Runner-up - Elizabeth Fitzpatrick (Gold)
  • Third - Tony Meredith (Gold)

Silver Gilt Awards - Mary & Mel Rowley, Patricia Shaw, Mick & Hilary Harper, Enid Gilliatt, Mick & Liz Reeve

Silver Awards - Michael Preston, Pheasant Bank Gardeners, Rebecca Booth, Ray & Lesley Cullingworth, Hayfield HUB Rossington Outreach

Category 2b - St Leger Homes

  • Winner - Jannette & Albert Priest (Gold)
  • Runner-up - Percy Appleyard (Gold)
  • Third - Ann Milnes (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - Keith Jobson

Silver Awards - Aldo Taylor, Brian Bradbury, Doug Macintosh

Category 3 - Business Premises

Category 3a - Businesses in Tourism, Leisure and Hospitality

  • Winner - Railway Hotel (Gold)

Gold Awards - The Leopard, The Glasshouse, The Horse & Groom

Silver Gilt Awards - Yorkshire Grey to Red Cross on High Street, The White Hart, Wheatley Hotel, the Salutation, The Plough Inn, The Stag Inn, The White Swan, Urban

Silver Awards - No7 at the Rum Rooms, Doncaster Town Sports Club, Sprotbrough Country Club, No7 at the Rum Rooms, Toby Carvery - Edenthorpe, The Real Junk Food Project

Category 3b - Business

  • Winner - Priory Walk (Gold)

Gold Awards - HMP Lindholme, Village Teapot, HM Prison Hatfield

Silver Gilt Awards - Masons Arms, Thornedene Residential Home

Silver Awards - Doncaster English Language School, Hill Top Centre, Red Lion

Category 4 - Community

Category 4a - Local Group

  • Winner - Warmsworth Community Library (Gold)

Gold Awards - Garden Villagers at Barnby Dun

Silver Gilt Awards - All Saints Church Woodlands, Daisy Meadows Allotments, Arksey WI, Holmescarr Ark & Crafts, HM Prison at Hatfield, Tickhill in Bloom, Hill Top Centre,Hayfield HUB - Rossington Outreach

Silver Awards - Bramworth Road Allotments, The Real Junk Food Project

Bronze Award - Bubble at Holmescarr

Category 4b - Local TARA's

  • Winner - Woodlands New Estate TARA (Gold)

Category 5 - Best wildlife/sustainable garden

  • Winner - Warmsworth Primary School (Gold)
  • Runner-up - Mick & Liz Reeve (Silver Gilt)
  • Third - OLMC Gardeners (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - OLMC Gardeners, HMP Lindholme, Flourish Enterprises, All Saints Gardeners, HM Prison Hatfield, Pennine View School, Doncaster Communications Specialist College, The Garden Villagers, Silver Jubilee Allotments Wildlife Garden, June Clarkson

Silver Awards - Ann Milnes, Sandall Park Angling Club, Aldo Taylor, Hill Top Centre, Pheasant Bank Gardeners, Brian Bradbury, Doug Macintosh, The Real Junk Food Project

Category 6 - Schools

  • Winner - Warmsworth Primary School (Gold)
  • Runner-up - Woodfield Primary School (Gold)
  • Third - COLMC Gardeners from Our Lady of Mount Carmel Catholic Primary School (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - Pennine View School, Communications Specialist College, Our Lady of Perpetual Help Catholic Primary School, HMP Lindholme, All Saints Gardeners, Pheasant Bank Gardeners

Silver Awards - Tickhill Estfeld Primary School, Hill Top Centre

Category 7 - Unusual container

  • Winner - Communication Specialist College with 'Canoe Water Garden'

Allotment of the year


  • Winner - Sandra McKendrick - Hexthorpe Ings (Gold)
  • Runner-up - Scott Croyden & Marie Brentnall - Hexthorpe Ings (Silver Gilt)
  • Third - Angela Dutton - Lower Castle Farm (Silver Gilt)

Silver Awards - James Heald, Lower Castle Farm, Hill Top Centre - Edlington, Carl Shilito - Balby, Gavin Johnson - Conisbrough, Adrian Carmichael-Hogg - The Oval

Bronze Awards - Bubble @ Holmescarr, Will Austin - Aintree Avenue, 

Allotment of the year

  • Winner - Rob Harrison & Nigel Brooke (Gold)
  • Runner-up - Ian Grey (Gold)
  • Third - Daisy Meadows (Silver Gilt)

Silver Gilt Awards - HM Prison Hatfield, Rossington All Saints Academy, David Oxley - Chestnut Avenue

Silver Awards - Holmescarr Ark & Crafts, Our Lady of Perpetual Help, James Heald - Lower Castle Farm, 

Bronze Awards - W C Robertson - Balby

Last updated: 25 October 2016 16:48:58